#TBT – CANDAN ERÇETİN – HAZIRIM

Sene 1995. Kırmızı bir fonda sandalyeye ters oturan bir kadın “İnsan bu kadar eziyet kim çeker, her sözü her lafı ayrı keder, özrü kabahatinden de beter” diye bir şarkı söylüyor. İki eliyle çapraz şekilde kollarına vurması da yılın hareketi olarak tarihe geçiyor. Candan Erçetin’i anlatırken o dönem o hareketi yapmak yetiyordu. Ancak türk pop müziğine öyle şarkılar armağan etti ki Candan Erçetin şimdi her şarkıcının sahne repertuvarında yer verdiği “Candan Erçetin Şarkıları” denildiği zaman herkesin kendinden geçtiği bir isim oldu.

Candan Erçetin 1995 yılında ilk albümü Hazırım ile hayatımıza girdi. Albümün ilk klip şarkısı Umrumda Değil oldu. O yıllarda Candan Erçetin’in şarkıları kadar klipleri de çok konuşuldu. Hangi Aşk Adil ki? Şarkısına çektiği klip ana haber bültenlerine kadar taşındı. Şarkı boyunca Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde koca bir kalabalıkla yürüyen Erçetin cesareti ile hayranlık uyandırdı. Candan Erçetin’in ilk albümü müzik dünyasına damga vurdu diyebiliriz. Albümde neredeyse tüm şarkıların sözleri Mete Özgencil’e ait. Müzik dünyası müthiş bir ikiliyi de tanımış oldu böylelikle. Daha sonra dillere pelesenk olan şarkılarda yine bu ikiliyi bir arada gördük.

Gelelim albüme. 90’larda çıkan albümlerin en önemli ortak özelliği birden fazla hit barındırmasıydı. Hazırım albümü Erçetin’in sanat hayatının en kaliteli işlerinin başında geliyor. Mete Özgencil’in kalemi, Candan Erçetin’in eşsiz yorumu ile baştan sona hala dinleyebileceğiniz kusursuz bir albümden bahsediyorum size. Eğer albümü bilmeyenler var ise (hiç sanmıyorum) size birkaç şarkı önerim var; “Vakit Varken”, “Gel Yeter” ve “Daha” beni derinden etkileyen şarkılar. Mutlaka dinlemelisiniz derim. Candan Erçetin yıllarca farkını hissettiren, duruşunu değiştirmeyen ender isimlerden biridir. Bir önceki yazımda İzel ile Altan Çetin’in ne kadar müthiş bir ikili olduğundan ve İzel’in en güzel çağlarını Altan Çetin şarkıları ile yaşadığından bahsetmiştim. Candan Erçetin ve Mete Özgencil’de işte böyle bir ikiliydi. Candan Erçetin’in en derin, en güzel şarkıları Mete Özgencil ile olanlardı. Kendi imzasını taşıyan şarkıların hakkını yemiyorum asla. Yine de Mete Özgencil sözlerini özlediğimin altını çizmek istiyorum. Her ne kadar albüm #tbt si desek ve ilk albümden bahsetsek de benim dinlemekten bıkmadığım, her dinlediğimde müzik anlamında kendimi iyi hissettiğim bazı şarkıları paylaşarak yazıma son noktayı koyayım. : )

Vakit Varken,
Daha,
Gel Yeter,
Söz Vermiştin,
İster Sallan Gez,
Saçma,
Bana Güven,
Onlar Yanlış Biliyor,
Hayranım Sana ve dahası…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir