YILDIZ TİLBE’NİN İLK KONSERİ

Bu hikayeyi beni tanıyan ve takip eden birçok kişi bilir. Bilenlere 25.415.524. Baskı bilmeyenlere ise yeni bir bilgi. Benim hayatımda kasetini aldığım ilk isimdir Yıldız Tilbe. Sene 1994 ve ben henüz 9 yaşındayım. Harçlıklarımla paramı biriktirmiş, annemin eteğine yapışmış “Hadi Yıldız’ın kasetini almaya gidelim.” diye tutturacak kadar severim, takip ederim Yıldız Tilbe’yi. Albümlerini, kariyerini yakından takip ettiğim isimlerin başında gelir. Çünkü o benim çocukluğum, ergenliğim, gençliğim, şarkılarıyla hepimizin hayatında yer alan bir isim. Bu kadar sevdiğim birini yıllarca neden sahnede izlemedim bilmiyorum ama bu yazıda hem onun ilk Bostancı konser deneyimini hem de benim sahnede ilk defa Yıldız Tilbe izleyişimi okuyacaksınız.

Tarih 2 Kasım 2018. Yer ise benim kış aylarında neredeyse ikinci evim olan Bostancı Gösteri Merkezi. Bu yaz Harbiye konserlerine gidemedim. Bir önceki yazımda sebeplerini anlattım. O yüzden Yıldız Tilbe’yi ilk defa Bostancı’da izleme fırsatı buldum. Tesadüfe bakın ki Yıldız Tilbe’nin de bu sahnede ilk konseriymiş. Düşünün 25 yıllık sanat hayatında ilk defa burada konser veriyor. Ne kadar iyi organizatörlerimiz var dimi?! Konser saati 21:00 olmasına rağmen Yıldız sahneye 21:30’da çıktı. Sanatçıların klasik sahneye geç çıkma geleneğini Yıldız’da bozmadı. Ancak onun geç çıkma sebebi diğer sanatçılarınki ile aynı değildi. Ona konser saatini 21:30 olarak bildirmişler. : )

Aslında kendi bildiği saate göre tam da zamanında çıktı. Açılışı Delikanlım ile yaptı. Aldı götürdü beni 9 yaşıma. Sonra Vazgeçtim ile 1 yaş daha büyüttü beni. Arka arkaya sıraladığı efsane şarkıları ve KUSURSUZ performansı ile gözlerim dolu dolu izledim konseri. Hayatı Tespih Yapmışım, Erik Dalı ve arka arkaya bağladığı halaylarla tüm Bostancıyı ayağa kaldırmayı başardı. İnsanlar coşarken “konser bitiyor sanırım” diye düşünüyordum ki, Yıldız yine bizi 2003 yılına götürüp arka arkaya sıraladı o efsane şarkılarını. İzlediğim konser sayısını inanın hatırlamıyorum. Ancak konserine hiç ara vermeden devam eden ikinci isim Yıldız Tilbe. Ancak 135 dakika durmadan şarkı söyleyen bir Yıldız Tilbe’ye hayran olmamak, ayakta alkışlamamak haksızlık olur. Sahne şovu yoktu, muhteşem kostümler yoktu, dansçı yoktu, onu izlemeye gelen bir tane ünlü de yoktu, hatta sahnede vokalist de yoktu. Ama sahnede 52 yaşında muhteşem şarkılara imza atmış, onları kusursuz yorumlayan bir Yıldız Tilbe vardı.

Yıldız Tilbe’nin ilk BGM konserinin tamamını izlemek için Youtube kanalıma bakabilirsiniz.

Bazı şeyler anlatılmıyor yaşanıyor. Benim gibi bu zamana kadar Yıldız Tilbe’yi sahnede izlemediyseniz ilk fırsatta izleyin derim. Yıldız Tilbe’nin sahnede söylediği bir şey beni çok etkiledi. “Şu yoğunluğum 25-30 yaşımda olsa ne olurdu?” Zamanında Kuruçeşme Arena, Rumeli Hisarı, Harbiye Açık Hava gibi birçok konser alanı varken Yıldız Tilbe ne yazık ki birçoğunda sahne alamadı. Albümleri milyonlar satarken, bütün prodüktörleri onun üzerinden muhteşem paralar kazanırken böyle yerlerde sahneye çıkamadı. O dönem güç kimde ise onların sanatçıları buralarda konser verebildi. Yıldız Tilbe neden ilk defa Bostancı’da sahneye çıkıyor?

Harbiye’de bu yıl 4 gece konser verdi ve hepsinde de ful çekti. Neyse ki yaşarken değeri bilindi. Geç olmadan izleyicisi ile buluşmaya başladı. Her zaman sahnesi vardı elbette ama böyle konser alanlarında sahne almak sanatçılar için her zaman daha önemlidir.

Konser ile ilgili söyleyeceğim çok şey yok. Videoları kanalıma yükledim oradan abone olup izleyebilirsiniz. Yıldız Tilbe değerlidir. Özeldir. Şeffaftır. Sizden, bizden biridir. O yüzden değerini bilelim lütfen. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

YILDIZ TİLBE’NİN İLK KONSERİ” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir