NİLGÜN BELGÜN İLE AŞK VE KOMEDİ

Uzun zamandır merak ettiğim, gidip izlemek istediğim bir gösteriydi Nilgün Belgün’ün Aşk Ve Komedi’si. Ancak zaman o kadar hızlı akıp geçmiş ki “bu sefer giderim, bir dahaki sefere giderim” derken 6.sezonunda yakaladım gösteriyi. Bu yüzden kendime kızmak üzereydim ki sahnedeki kadın “Hayat güzel AN’lardan ibaret keyfini çıkarın.” dedi sanki kendime kızdığımı anlamış gibi. Bu arada anlamış olabilir çünkü sahnedeyken tüm seyircisini dikkatle gözlemleyen ender isimlerden birisi Nilgün Belgün.

Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi bu yıl 6.sezonunu gerçekleştiriyor. Artı Sahne Mecidiyeköy’de sevenleri ile buluşan gösteriye ilgi büyüktü. İnsanların gülmeye, hayattan kendilerine bir an çalmaya o kadar ihtiyacı var ki. Bunu da en doğru isimle yapmak istemişler ve haksız da değiller. Artık stand up pek yapılmıyor biliyorsunuz. En azından kadınlar tarafından hiç yapılmıyor. Komedi Fest’de en son Demet akbağ’ı izlemeye gitmiştim. Ki çok severim Demet Akbağ’ı ama sahnede tek olmak, bir şeyler anlatmak farklı bir olay. Zor bir iş açıkçası… İzlerken eğlenceli ve kolay gibi görünebilir ama bir şeyleri anlatmak, anlatırken seyirciyle göz göze olup o bağı kurmak ve hep aynı yüksek enerjide olmak sandığınız kadar kolay değil. Ancak sahnede Nilgün Belgün gibi bir duayen olunca bu saydıklarım onu pek etkilemiyor.

Peki Nilgün Belgün sahnede ne yapıyor? Ne yapıyor da ben bu kadar mutlu ayrıldım. Gösterisine 12.kez gelenler var desem inanır mısınız? Oturduğunuz yerden belki inanmazsınız ama gidip bir kere izleyince anlayacaksınız bu ilginin sebebini. Nilgün Belgün hayat hikayesini anlatıyor. Çocukluğunu, oyunculuğa ilk adım atışını, aşklarını, evliliklerini anlatıyor. Ve bunu tüm samimiyetiyle yapıyor. İçinden gelerek anlatıyor. Bir insanın neşesi sesinden, içinden taşar mı? Bir insanın gözlerinin içi ışıl ışıl bakar mı? Nilgün Belgün’ün bakıyor ve neşesi içinden taşıyor. Hep de öyle olmasını temenni ediyorum.

Peki “Neden Nilgün Belgün’ün hayatını dinlemeye gidelim?” diyorsanız hemen cevap vereyim. Eğer hala bir hayaliniz yoksa, hayatta ne olmak istediğinizle alakalı bir karar veremiyorsanız, aşka, sevgiye dair umudunuzu kaybettiyseniz, hayatta neye tutunacağınızı bilmiyorsanız ya da bütün bunları yaptıysanız ve biliyorsanız sadece GÜLMEK için bile gidebilirsiniz. AŞK VE KOMEDİ adı altında öyle nüanslar ve öyle mesajlar var ki izleyince inanın daha net anlayacaksınız beni.

Teşekkürler Nilgün Belgün. Bize hayatını açtığın için, o neşeni, enerjini, ışığını cimrilik yapmadan bizlerle paylaştığın için, verdiğin mesajlar için, yitirdiğimiz umutları gözlerinden ışık saça saça yeniden yeşerttiğin için teşekkürler.

“Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi”yi izlemek isteyenler için en yakın tarihler:

7 Aralık Sanataşehir
22 Aralık Akatlar Kültür Merkezi
25 Ocak 2019 TİM Fettah Aytaç Salonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir