FENOMENLERİN FİŞİNİ ÇEKİN

Geçtiğimiz haftaya damga vuran olayların en başında, youtuberların çocuklara kötü örnek olduğu üzerine çıkan tartışmalar geliyordu. Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanı Erhan Nacar’ın Enes Batur hakkında yaptığı suç duyurusu ile bir anda tüm gözler Kerimcan Durmaz’a, Danla Biliç’e, Murat Övüç’e çevrildi. Hafta boyunca Söylemezsem Olmaz programında da bu konu tartışıldı. Erhan Nacar’ın da konuk olduğu programa hem Kerimcan Durmaz hem Murat Övüç bağlandı ve bazı anlarda tansiyon ciddi anlamda yükseldi. Kerimcan Durmaz’ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaya da başta Danla Biliç olmak üzere İrem Derici gibi bazı ünlüler de destek verdi.

Ben Kerimcan Durmaz ismini ortaokula giden bir aile dostumun kızından duymuştum. Merak ettim ve takibe aldım. Snapchat üzerinden takip etmeye başladım Kerimcan’ı. Sonra instagram storyleri patlayınca oradan da takibe aldım. Danla Biliç’i ise tamamen işim gereği duydum. Bir makyaj markasının sosyal medya hesaplarını yönettiğim için Danla’nın videolarını izlemek işin mecburi kısmı oldu. Ancak izlerken eğlendiğimi de itiraf etmeliyim. Ancak ne izlediğim videolar sonunda makyaj yapmaya başladım ne de Kerimcan gibi DJ olmak istedim. Tabi siz şimdi “zaten bizler değil çocuklar etkileniyor” diyeceksiniz.

Hadi şimdi gelin biz bizeyken itiraf edin. Olay çocuklarınızın etkilenmesi değil. Asıl etkilenen sizlersiniz. Sabahın köründe işe gidip, saatlerimi trafikte harcarken, akşam evime yorgun argın gidip kendime hiç vakit ayıramazken, ay başı gelince maaşı alıp sağa sola dağıtıp bana bir şey kalmazken, istediğim kıyafeti, istediğim eşyayı almak için 48 ay taksit öderken, residence yerine 80 metrekarelik bir apartman dairesinde otururken, benim komşum Fatma teyze, Sevim abla iken nasıl olur da bunlar Demet Akalın’la, Gülşen’le arkadaş olur diye kendi kendinizi yemiyor musunuz?

Hadi bütün fenomenlerin ipini çektik. Peki diziler, haberler, gazeteler ne olacak? Her gün işlenen kadın cinayetleri, hayvana yapılan şiddet ve tecavüz olaylarından çocukları nasıl koruyacaksınız? Televizyonu kapatıp, kanalı değiştirerek değil mi? O zaman interneti de kısıtlayabilirsiniz. Çocuklarınızı bir fanus içinde büyütemezsiniz. Dünya değişiyor, her geçen gün daha sanal bir dünyada ve teknolojinin içinde yaşıyoruz. Siz ekranlara çıkıp “Bu insanlar yüzünden çocuklarımız fenomen olmak, çok para kazanmak istiyor.” diye yakınacağınıza çocuklarınızın hangi alana eğilimi olduğunu anlamaya çalışın, hangi mesleği yaparlarsa mutlu olacakları ile ilgilenin. Akşam çocukları yatırıp elinize telefonlarınızı alıp Danla’yı izlerseniz, doğum gününüzü kutlamak için Kerimcan’ı izlemeye giderseniz bunları konuşmaya da pek hakkınız olmaz. Olamaz. Ayrıca çok yakın bir tarihte gittiğim konserde bu saydığınız fenomenlerden biri ile fotoğraf çektirmek için izdiham yaratan çocuklar ve aileler gördüm. Bu da ayrı bir ironi olsa gerek…

Son olarak cevabını en çok merak ettiğim soru ile yazımı bitirmek istiyorum. Enes Batur, Danla Biliç, Gaga Bulut, Kerimcan Durmaz, Murat Övüç, Selin Ciğerci ve daha fazlası. Bunları kim meşhur etti? Kim takip etti? Sahnelerini kim doldurdu? KİM?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir