45.KEZ ALTIN KELEBEK

En prestijli ödül töreni midir bilinmez ancak en uzun ömürlü ödül töreni olduğu kesin Altın Kelebek’in. Sanatçıların ödül gecesini sabırsızlıkla beklediği gibi sizlerin de benim Altın Kelebek yazımı beklediğinizi biliyorum. Açıkçası ben de çok seviyorum Altın Kelebek yazılarımı. Kimseye mecbur olmadan, özgürce yazan biri olmak herkese nasip olmuyor. Çok şükür…

Gelelim 2018’in en iyileri adı altında, yarısından çoğu torpille dağıtılan ödül gecesine. Kimse kusura bakmasın ancak her yıl bir önceki yılı aratan bir geceye dönüştü Altın Kelebek. Hiçbir işi olmadığı halde verilen ödüller mi dersiniz, kafası güzel şekilde sahneye çıkıp saçmalayan mı dersiniz, kimsenin bilmediği bir jürinin kafasına göre verdiği ödüller mi dersiniz, ne dersiniz bilmiyorum ama ben hazırım saydırmaya… Pardon geceyi anlatmaya. : )

· Gecenin en başarılı isimleri Cem Davran ve Çağla Şikel’di. Temiz, samimi ve dozunda esprileri ile tüm gecenin yükünü hakkıyla taşıdılar. Tebrikler. Ayrıca açılış için hazırlanan görsel şov da muhteşemdi.

· Cem Yılmaz’a verilen özel jüri ödülünü anlamlandıramadım. Geceye damga vuran esprilerini ve yeteneğini görmezden gelmek haksızlık olur ancak 2018’in EN’lerinin verildiği bir gecede, yıl boyunca Defne Samyeli ile aşkından başka bir haberi olmayan insana neyin ödülü verildi? En iyi kız tavlama sanatı?

· Gecenin en çok konuşulan ödüllerinden biri de Onur Ödülleri idi. Sıla’ya neden ödül verildi diye soran çok. Kanal D haberde zedeledikleri onuru bir ödülle geri vermeyi düşünmüş olabilirler mi?

· Kenan Doğulu 25.yılı olduğu için ödül aldı. Yıllanan Sanatçılar kategorisi mi açılsa artık? Çünkü albümü çıkmış bir insana onunla ilgili bir ödül verilmemesi ve 25.yılı için ödül verilmesi komik oluyor. Orası ödül gecesi yıl dönümü kutlaması değil ki.

· Gecenin en komik ödülü Pınar Altuğ’a gitti. 17 yıldır aynı rolü oynadığı ve hiç güldürmediği için En İyi Komedi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Ve böylelikle Pınar Altuğ’da güldürdü.

· Dizilerde çay servisi yapanlara bile neredeyse ödül dağıtan Altın Kelebek ekibi, radyocuları, söz yazarlarını, bestekarları, sinema filmlerini ve emektarlarını nasıl görmezden geliyor?

· Gecenin en dobra isimleri Ali İhsan Varol, Hadise ve Sen Anlat Karadeniz’in senaristleri Ayşe Ferda Eryılmaz, Nehir Erdem idi. (Senaristler her ne kadar kadına şiddeti unutturmamak için böyle bir senaryo yazdıklarını söylese de bu kadar şiddetin olduğu bir diziyi ben pek kabul edemiyorum, yine de çok güzel bir konuşmaya imza attılar.)

· Gecenin en çok konuşulan isimlerinden birisi de Deniz Seki idi. Yılın şarkısını anons ederken şarkıyı seslendirmesi sosyal medyada büyük yankı uyandırdı ve fazlasıyla Tİ’ye alındı. Bir yorumcu olarak böyle sunması çok doğaldı ancak herkes gibi ben de merak ediyorum. Ne gerek vardı? Sayesinde hayatın heyecanı meyecanı kalmadı.

· Yıllardır Altın Kelebek’te ödül almış zaman zaman sunuculuğunu üstlenmiş Mehmet Ali Erbil’e bir selam, dua göndermeyen zihniyet! Kelebekler bir gün sizi de unutacak. Haberiniz olsun.

· Geceye boyuyla, duruşuyla damga vuran bir detay da MİKROFONDU. Arkadaş o nasıl bir mikrofondu? Birinin boyu yetmedi, birinin beli tutuldu. Bu kadar önemli bir detayı nasıl bu kadar özensiz hazırlayabiliyorsunuz?

· Gelelim Aleyna Tilki’ye. En İyi Pop Müzik Kadın kategorisinde ödülünü Demet Akalın’ın elinden aldı ve bir konuşmaya imza attı. Bazı şeyler doğuştan gelir, sonradan edinildiği zaman eğreti durur. Ayrıca o akşam twitter hesabımda söylediğim gibi; Bu kafalar iyi kafalar değil.

· Acun Ilıcalı’da ödül aldı. Çok iyi sunucuymuş. Neyi sunuyor bilmiyorum ama o gece anlattığı anıları kendi için keyifli bizim için işkenceydi.

· Edis aldığı En İyi Pop Müzik Erkek ödülünü sonuna kadar hak etti. Bunu da geceye hazırladığı özel sahne performansı ile bir kez daha kanıtlamış oldu. Üstelik Edis’in orkestrası gerçekten oradaydı ve gerçekten çaldı. Şov adı altında “playback” yapmadı.

· Bir insan ödül gecesine oğlu ile neden katılır? Ödülü anons etmek için oğlu ile neden sahneye çıkar? İnsan kaybettiklerini kazanmak için her şeyi yapar…

· Böyle gecelerde süre büyük sorun oluyor anlıyorum ancak ödül alan isimlerin yarıştığı rakipleri kimdi? Bunu da kısaca görmek isterdik. Mesela Aleyna Tilki kimlerin arasından sıyrılıp aldı o ödülü bilen var mı?

· Hakan Altun En iyi Fantezi Erkek ödülünü aldı. Fantezi değil Arabesk müzik yaptığını ve ödülünü 45 yıldır 1 tane bile Altın Kelebek ödülü almamış Müslüm Gürses’e ithaf etti. Hani yaşarken jiletçi, arabeskçi, sarhoş denilen ama hayatı film olunca 6 milyon insanın izlediği, hasılatı 77 milyona ulaşan Müslüm Gürses’ten bahsediyoruz. Bunun adı İKİ YÜZLÜLÜK…

· Sibel Can’ın ödül alacağını günler öncesinden duyurdum twitter’dan. Hak etmediğini düşündüğümden değil isyanım. İsyanım sahne alacak isimlerin ödül alacağını biliyor olmamız.

· Gecenin en duygulu anı ise Cüneyt Arkın’ın sahneye gelmesiydi. Ne ödülü verildiğini hatırlamıyorum ancak onu orada görmek beni yine çok etkiledi. Farkında mısınız bilmiyorum ama bir devir kapanıyor ve yeni bir devir açılıyor. Ve o kapanan devir beni üzüyor yeni devir ise yoruyor…

Yazdıkça yazasım, saydırdıkça saydırasım var. Böyle gecelerin şeffaflığı olmalı. Altın Kelebek Ödül Gecesi değildi bu. 2018’in en iyileri ödüllendirilmedi bu gecede. Geceye gelenler ya bir sonraki yılın ödülünü garantiledi ya da ödül alacaklarını bildikleri için geldi. Anlamadığınız şey şu sayın Kelebekcikler. İnandırıcılığınızı kaybediyorsunuz. Görsel şovlarınız geliştikçe samimiyetiniz yok oluyor. Sade ama şeffaf bir ödül gecesine hasret kaldık. Sizi de anlıyorum. Siz de biliyorsunuz ödül verdiğiniz insanların o ödülü asla hak etmediğini ama bir oyunun içinde, oyuncuların, yönetmenin güçleri altında yuvarlanıp duruyorsunuz. Bu arada 45 yıldır yaşıyor bu Kelebek ama Kelebeğin ömrü gerçekten 1 gün. 1 gün izliyoruz, 1 gün konuşuyoruz ve 1 günde de unutuyoruz sizi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir